Przygotował Bartek Bibrowicz Elite Performance Institute – Polska 

 

Kilka słów na temat jakości treningu i czynników jakie mają na niego wpływ.
==================================================
Myśląc jakość treningu pierwszą myślą jaką tworzymy w głowie jest zapewne ustrukturyzowany zaplanowany trening, na którym zawodnicy sumiennie wykonują polecenia trenera.
Jeśli tak pomyśleliście, to świetnie!

Patrząc jak rozwija się sport i poziom rywalizacji trzeba sobie zadać pytanie czy tylko plan i zaangażowanie zawodników ma wpływ na jego jakość. Czy może są inne czynniki mogące mieć na niego wpływ?

Moim zdaniem tak. Poniżej kilka moich przemyśleń:

1. Bardzo duży i istotny wpływ na jakość treningu ma wiedza, doświadczenie i osobowość trenera. Sposób przekazywania wiedzy i komunikacji z zawodnikami ma ogromy wpływ na ich zachowania na i poza matą. Styl i energia trenera może znacząco podnieść poziom rywalizacji i motywacji na treningu! Umiejętne przekazanie oczekiwań i zadań wobec zawodników nie jednokrotnie wpływało na jakość realizowanych zadań techniczno-taktycznych czy jeszcze lepszej pracy na macie, siłowni czy boisku. Zawodnicy potrzebują zrozumieć cel treningu, a także jego następstwa. Praca nad świadomością pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji braku zaangażowania z ich strony.

2. Sportowa rywalizacja między zawodnikami to jeden z najważniejszych punktów, który trzeba tu napisać. Duży poziom rywalizacji podnosi poziom koncentracji, zwiększa możliwości zawodników. Na podniesienie poziomu rywalizacji będą miały wpływ określone zadania i ćwiczenia wymyślone przez trenera i wprowadzone w codziennym użyciu. W EPI (Elite Performance Institute) mocno kładziemy nacisk na rywalizację podnoszącą znacząco poziom sportowy zawodników jak i pozwalający wydobyć kilka procent dodatkowej jakości w treningu, siły, mocy czy szybkości. Rywalizacja musi mieć charakter zaplanowany, progresywny odpowiedni do okresu i ukierunkowany na cel na każdej jednostce treningowej.

3. Na jakość treningu ma także olbrzymi wpływ miejsce, w którym odbywa się trening. Tu mam na myśli przede wszystkim bezpieczeństwo zawodników i higienę miejsca treningu. Przykładowo mokry lub brudny parkiet może spowodować zmniejszenie tempa gry, ze względu na asekurację i zmniejszoną szybkość gry w celu uniknięcia kontuzji. Zawodnicy mają mocno rozwinięty instynkt samozachowawczy i nie dadzą z siebie wszystkiego, jeśli np. będą czuli się niepewnie na śliskim podłożu. Innym przykładem jest też temperatura na sali/boisku/siłowni. Zbyt niskie temperatury, brak ogrzewania, będą powodowały wzrost obniżenia jakości pracy i zwiększały możliwości złapania jakiegoś przeziębienia, kontuzji czy większej choroby. W dzisiejszych czasach zawodnicy mają wiele możliwości wyboru klubu,który może im zagwarantować choć podstawowe lub komfortowe warunki do treningu.

4. Nic nie jednoczy zawodników tak jak wspólny CEL. W EPI wierzymy głęboko, że postawiony cel na dany trening może znacząco podnieść poziom treningu. Cele mogą być indywidualne jak i drużynowe. Cele i zadania można stawiać zawodnikom w mikro, mezo i makrocyklach. Bardzo ważne jest to, żeby zawodnicy byli jego świadomi, ale zarazem czuli potrzebę wewnętrznej siły do jego realizacji.

Przygotował Bartek Bibrowicz Elite Performance Institute – Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *