Judoka nie może doskonalić się, by walczyć, on walczy by się doskonalić.
prof. Jigoro Kano
(Jedna z siedmiu zasad zawodników judo)
Jak wyglądają treningi?
Judo jest dyscypliną sportu pochodzącą z Japonii. Dosłownie judo oznacza „Łagodną drogę”, „drogę do zwinności”. Jest sportem rozwijającym bardzo wszechstronnie ze względu na różnorodne formy treningu. Trening obejmuje ćwiczenia ogólnorozwojowe, gimnastyczne, akrobatyczne, siłowe, zwinnościowe, gibkościowe, stosuje się również w treningu gry zespołowe często zmodyfikowane w taki sposób, aby, mogły stanowić przygotowanie do właściwego treningu judo. Judo rozwija u młodego człowieka wiele cech zarówno fizycznych jak i intelektualnych takich jak: zwinność, siłę, wytrzymałość, szybkość, spostrzegawczość, odwagę, odporność, koncentrację itp. Można, więc śmiało powiedzieć, że jego wpływ na rozwój dzieci i młodzieży jest niezaprzeczalny jak również to, że judo może stanowić doskonały etap przygotowując do uprawiania innych dyscyplin indywidualnych czy zespołowych.
Uprawianie tej dyscypliny można zacząć w bardzo wczesnym wieku na początku szkoły podstawowej, a nawet wcześniej. Oczywiście trening judo w tak młodym wieku zawiera przede wszystkim elementy ogólnorozwojowe i gimnastyczne, przeważają raczej ćwiczenia przygotowawcze, które mają przystosować dziecko do dalszego, bardziej zaawansowanego treningu judo. Na tym etapie jedną z głównych metod treningowych są gry i zabawy, które dzieci uwielbiają, a więc bawiąc się znakomicie się rozwijają.
Dobierając gry i zabawy do treningu zwracamy uwagę na to, aby spełniały one następujące zadania:
- oddziaływały wychowawczo na kształtowanie charakteru
- wprowadzały do zajęć pozytywne stany emocjonalne
- przyspieszały opanowanie podstawowych elementów techniki i taktyki pełniły rolę środka ogólnego przygotowania fizycznego.
Ćwiczenia prowadzone w formie zabawowej stwarzają określony rytm myślenia, wynikający ze zmienności sytuacji, w których dziecko samodzielnie i szybko musi decydować o doborze odpowiedniego działania. Zabawa i gra włączona do procesu treningowego jest jedną z podstawowych metod rozwijania i doskonalenia cech charakteru. Wychowanie dziecka odbywa się w warunkach obiektywnie umożliwiających trenerowi dokładne poznanie wychowanka na tle grupy.
- ćwiczenia ogólnorozwojowe i usprawniające
- ćwiczenia korekcyjne oraz gimnastyczne,
- gry i zabawy ruchowe,
- nauka sztuki miękkiego padania,
- nauka i trening technik judo,
- nauka taktyki walki oraz przygotowanie do udziału w zawodach.
Judo ćwiczy charakter. Rozwija pięć głównych cech:
- W judo najważniejsze jest budowanie charakteru poprzez wysiłek, samodyscyplinę, ukierunkowane działania, etykietę i stabilność emocjonalną.
- Dziecko przekonuje się, że aby dojść do czegoś, poprawnie wykonać technikę, czy osiągnąć wynik sportowy, należy wiele razy powtarzać to samo ćwiczenie.
- Dzięki judo dzieciaki uczą się określać kierunek działania. Powinny wiedzieć, co robić i dlaczego.
- Etykieta judo, wszystkie ukłony, przywitania i pożegnania uczą szacunku dla drugiej osoby. Nigdy nie wiadomo, w czym nasz przeciwnik jest lepszy. Nie wiemy, w jakiej sytuacji i kiedy spotkamy się z nim ponownie.
- Judo uczy stabilności emocjonalnej tego, że sensowniej jest z dystansem spojrzeć na problem niż poddawać się chwilowym emocjom.
Judo jako dyscyplina kształtowało się w oparciu o filozofię, która w założeniach Jigoro Kano była nieodzowną częścią jej nauki. Opracowane przez niego zasady najprościej ująć można w kilku regułach:
1. Czynić tak, aby było jak najbardziej efektywne współdziałanie ciała i umysłu;
2. Jū – Ustępować, aby zwyciężyć (inaczej: jeśli ktoś cię pcha, to go pociągnij; jeżeli cię ciągnie, to go pchnij);
3. Seiryoku Zenyō – Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku;
4. Jita Kyōei – Przez czynienie sobie dobra nawzajem do dobra ogólnego;
5. Doskonalić samego siebie.
Swego rodzaju drogowskazy kodeksu judo po dziś dzień wykorzystywane są w teorii i praktyce nauczania dyscypliny. Ich uniwersalność oraz ponadczasowość odnajduje się także poza ramami sportu – w sytuacjach życia codziennego czy relacjach społecznych.
W judo istnieją stopnie uczniowskie – kyu i mistrzowskie – dan. Kolor pasa odpowiada stopniowi zaawansowania adepta. Zawodnik nosi strój zwany judogą, wykonany z wysokogatunkowej, grubej bawełny. Jest on odporny na duże siły działające podczas walki na wielu płaszczyznach, a jednocześnie nie ogranicza ruchomości ćwiczącego. Natomiast zaletą jego gramatury jest chociażby trudność w chwytaniu przeciwnika. Judoga może być biała lub niebieska, w celu rozróżnienia zawodników.
Najogólniej, techniki judo można podzielić na dwie grupy:techniki rzutów – NAGE-WAZA – wykorzystywane wówczas, gdy przeciwnik traci równowagę oraz chwyty – KATAME-WAZA – oznaczające techniki obezwładnień (trzymania, duszenia, dźwignie).
Judo, podobnie jak większość japońskich sztuk walki, charakteryzuje się ceremonialnością. Trening zaczyna i kończy ukłon zwany rei. Treningi odbywają się na tatami (jap. 畳), czyli specjalnych matach w sali zw. dojo. Maty są miękkie, wypełnione słomą ryżową oraz plecionką z trawy igusa, aby amortyzować upadki ćwiczących i zminimalizować ryzyko kontuzji.
Walki odbywają się w różnych kategoriach wagowych dla mężczyzn i kobiet. Pojedyncza walka trwa 5 minut. Zwycięża zawodnik, który rzuci przeciwnika na plecy, przytrzyma go leżącego na macie przez 20 sekund lub założy dźwignię bądź duszenie, doprowadzając rywala do poddania się. W każdym wypadku uzyskując ippon, czyli zakończenie walki przed czasem. W trakcie walki, zawodnik może zdobywać punkty za wykonywanie poszczególnych technik oraz kary za przekroczenie dopuszczalnych reguł lub pasywność.
W naszym klubie kładziemy ogromny nacisk na bezpieczną, rodzinną atmosferę. Zawodnicy, przez treningi, wyjazdy na zawody i zgrupowania spędzają z sobą i trenerem dużo czasu. Bardzo ważne jest, aby trener był kompetentny i odpowiedzialny, ale także dobry i oddany swoim podopiecznym. I właśnie tylko tacy trenerzy u nas pracują! Dzieciaki muszą się czuć u nas bezpiecznie, dzięki czemu mają możliwość samorealizacji, budowania własnej wartości oraz potencjału. Jesteśmy zawsze w stałym kontakcie z rodzicami i opiekunami, niejednokrotnie także z nauczycielami ze szkoły. Pełne informacje o każdym dziecku zapewni nam jak i zawodnikowi najlepsze środowisko do wzrostu!
Jeszcze więcej
- Dni i godziny treningów poszczególnych grup wiekowych sprawdzić możesz w kalendarzu treningów.
- Tutaj znajdziesz informacje o zapisach. Jeśli znasz już procedurę, pobierz FORMULARZ DEKLARACJI PRZYSTĄPIENIA DO AZS.